,
image
- 2021-05-21 17:43

20lik Yaş Dişleri Hakkında Merak Edilenler

20’lik Dişler Hangi Yaşlarda Çıkar?

En uygun zaman 18 ila 30 yaş arasıdır. 20'lik dişlerinin önündeki ikinci büyük azı dişleri 11-13 yaşlarında ağızda görüldükten sonra, dişlerin sürmesi için yeterli çene kemiği mesafesi var ise 20 yaş dişleri çıkabilir.

Bazı Kişilerde 20’lik Diş Neden Daha Geç Çıkar?

Bu durum kişinin çene ya da dişin gelişimi ile ilgili olabilir. Diş arkasındaki alanın darlığı ve dişeti, kemik veya komşu diş engeli dişin çıkabilmesine mani olabilir. Bu gibi durumlarda diş gömülü kalabilir ve bu engellerden herhangi biri ortadan kalktığında çıkabilir.

20’lik Diş Neden Ağrı Yapar?

Dişin yarısı çıkmış, diğer yarısı çene kemiğinde gömülü ise çıkmış tarafın etrafını çevreleyen diş eti ile arasında bir diş eti cebi oluşur. Bu diş eti cebi, yediğimiz yemeklerin ve bakterilerin birikimi için müsait bir boşluk meydana getirir. 20’lik dişler, diş fırçası ile zor ulaşılan bölgelerde olduğundan, dişteki plağın yeterince temizlenememesine bağlı çürük oluşumları, diş eti enfeksiyonları gibi problemler ortaya çıkmaktadır. Bakterilerin bu boşlukta çoğalmasıyla enfeksiyonlar ve yüzde şişmeler meydana gelebilir.

20’lik Dişler Hangi Durumlarda Çekilmelidir?

6 ay ila 1 sene gibi zaman aralığında sürekli tekrarlayan diş eti ve çene iltihaplanmaları var ise, ileri derecede çürüme oluşmuşsa ve üst çenedeki 20 yaş dişlerinin çıkıp, alttaki 20 yaş dişlerinin çıkmaması durumuna  bağlı dişlerde meydana gelen uzamalar olmuşsa dişin çekilmesinde fayda vardır. Çekilmedikleri takdirde ağızda, diş kaynaklı kist ve tümörler meydana gelebilir.

20’lik Dişlerde Hangi Durumlarda Ameliyat Gereklidir?

Dişin tam çıkamadığı veya çene içerisinde gömülü kaldığı durumlarda ameliyat gerekir. Çekim bölgesi bir yara bölgesi olduğundan, iyileşme süresince ağrılar meydana gelebilir. Çekim sonrası kanama ihtimalini artırabileceğinden, hastaların sıcak yiyecek ve içeceklerden uzak durmaları, ilk 24 saat boyunca o taraf ile çiğneme yapmamaları önerilir. Diş fırçalarken çekim bölgesini daha dikkatli fırçalamakta da fayda vardır. Ağız temizliğine bu dönemde daha fazla dikkat etmek gerekir.

Kolay ve güvenli 20'lik diş çekimleri ve ameliyatları için Denter'i seçebilirsiniz.

Yorumlar

Yorum Yap

Son Eklenenler
image
image
PORSELEN DİŞ 2021-05-11 16:50
image
Protez Diş Nedir? 2021-05-11 16:57