,
image

Periodontoloji Nedir?

Dişleri çevreleyen yumuşak ve sert dokuların sağlığıyla ilgilenir. Diş yüzeyi ve kemik sert dokuları, diş eti de yumuşak dokuyu oluşturur. Dişleri çevreleyen destek dokuların ve diş etlerinin sağlığı, ağız ve diş sağlığının önemli bir parçasını ve bu da genel vücut sağlığının ayrılmaz bir parçasını oluşturur.
Dişler ve çevre dokularının sağlıklı bir bütünlük oluşturabilmesi için ağız hijyeninin en üst seviyede tutulması çok önemlidir. Bunun için çürüklerden, dişler ve çevre dokularının diş eti hastalıklarının başlıca etkeni olan mikrobiyal plaktan arındırılması gereklidir. Diş fırçalama bu amaçla uygulanan en etkili yöntemdir. Dişlerin tek başına sağlıklı olması hiç bir zaman tek başına yeterli değildir. Bir bütün halinde dişler ve diş etleri, çevre destek dokular sağlıklı ise her şey dengededir. Dişleri çürüksüz olduğu halde çevre dokuları ve dişeti sağlığı, yani Periodontal durumu İyi olmayan kişilerde çok sayıda diş kaybı görülebilir. Ağız içerisinde ne kadar ileri teknoloji ürünü, pahalı, estetik protezler, apareyler yapılmış olursa olsun, dişetleriyle uyumu iyi değilse sonuçta başarısızlığa uğramaya mahkumdur. Yapılan bir basit dolgunun bile dişetlerine uyumlu olması şarttır. Hastalara uygulanan periodontal olarak uyumsuz restorasyonlar sonucunda evvelce olmayan dişeti problemleri,enfeksiyonlar gelişmektedir. Bu nedenle her yıl çok sayıda uyumsuz restorasyon değiştirilmek zorunda kalınmaktadır.
Tartar ( Diş taşları), dişlerde oluşan bakteri plağına tükrükteki minerallerin çökelmesi ile oluşur. Tartarın en genel işareti, dişlerde sarı veya kahverengi oluşumlar ve diş fırçalama sırasında meydana gelen kanamadır. Dişlerinizi düzenli olarak fırçalamanıza ve diş ipi kullanmanıza rağmen kanama oluyorsa, fırçalama sırasında ulaşamadığınız veya yetersiz kaldığınız bölgeler var demektir. Diş taşlarının temizlenmemesi durumunda kanamalara ilaveten ağız kokusu ve bölgesel hassasiyetler oluşabilir.Yeterli düzeyde ağız bakımı uygulasanız dahi, 6 ayda bir kontrol ettirmenizde fayda vardır. Tartar oluştuktan sonra fırçalama ile uzaklaştırılamaz, sadece diş hekimi tarafından özel aletlerle temizlenebilir.
Detertraj (Diş taşı temizliği) sonrası sıcak-soğuk hassasiyeti oluşabilir,diş aralarında boşluk hissi gelişebilir. Yoğun ve bitişik diş taşları dişlerin sallanmasını maskelediğinden, diş taşları temizliği sonucu ortaya çıkan sallanmalar; temizlik sonucu değil, zaten kemik kaybı nedeniyle desteğini kaybeden ve sallanması gereken dişin serbest kalmasıyla ortaya çıkan bir durumdur.