,
image

Diş Protezi

İnsan vücudunun eksik bir kısmını tamamlayan yapay aygıta, protez denir.Dişleri ve dişlerle ilgili kısımları içeren yapay aygıtlara Diş Protezleri denir. Diş protezleri Sabit ve Hareketli olmak üzere ikiye ayrılır. Sabit protezler; doğal dişlerden destek alınarak onlara benzer renk ve şekil verilen yapıların dişlere yapıştırılmasıdır. Hiç çıkmayan protezlerdir. Hareketli protezler; Tam ve Parsiyel (Bölümlü) olmak üzere ikiye ayrılırlar. Tam Protezler: Tamamen dişsiz ağızlarda diş eti ve altındaki kemik tarafından desteklenen, ağız içinde çeşitli yollarla tutuculuk sağlayan ve takıp çıkartılabilen aygıtlardır. Parsiyel Protezler: Ağzında bir veya daha fazla diş eksikliği olan hastalara yapılan protez türüdür. Yerinden oynamaması için tutuculuğu, destek dişlere uygulanan kroşeler veya hassas tutucular ile sağlanır.

DENTER AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI MERKEZİNDE , DİŞ PROTEZİ UYGULAMALARI YAPILMAKTADIR.AŞAĞIDA BU KONUDA EN SIK SORULAN SORULARDAN DERLEDİĞİMİZ SORU-CEVAP KISMINI İNCELEYEREK BİLGİ SAHİBİ OLABİLİR DİLERSENİZ RANDEVU ALIP BU KONUDA ÖN GÖRÜŞME YAPABİLİRSİNİZ.

1)Birkaç Diş Eksikliğinde Tedavi Seçeneği Nedir?

Bir veya birkaç diş eksikliğinde implant ve köprü tedavisi alternatifleri vardır.

  • Köprü: Bir veya birkaç dişin eksikliğinde estetik, telaffuz ve fonksiyon kaybını karşılamak amacı ile komşu dayanak dişlerden destek alınarak eksik dişlerin kapatılması amacıyla uygulanır. Vakanın durumuna göre materyaller ve köprü tipleri arasında seçim yapılır.
  • İmplant-üstü Kuron ve Köprüler: Bir, birkaç veya tüm diş eksikliklerinde cerrahlar tarafından yapılan çene kemiğine kök formundaki titanyum vidalar kemikle bütünleştikten sonra (yaklaşık 2-6 ay) uygulanan sabit (yapıştırma) protezlerdir.

2)Protezlerime alışabilecek miyim?

Protezlere alışmak biraz zaman ister ve çok iyi yapılmış protezlerde bile bu durum kişiden kişiye değişir. Yeni protez, ağızda yabancı ve büyük olacaktır. Dudak ve yanaklarda doluluk hissi duyulacaktır. Alt protez daha çok hareket edip yerinden çıkabileceği için alt proteze alışmak üst proteze alışmaktan daha zordur. İlk günlerde salgı bezlerinin uyarılması sonucu tükürük miktarı artar. Bu durum zamanla geçecektir.

3)Protezlerimi hayat boyunca kullanabilecek miyim?

Protezlerin hayat boyu kullanılması söz konusu değildir. Normal koşullarda beş yılda bir bazı işlemler uygulanması gerekir diye söylense de; şüphesiz bu süre, hastaya göre değişkenlik gösterir. Protezlerin hayat boyu kullanılamamasının nedeni, canlı dokulardaki değişikliklerdir. Bu durumda protezlerin içinin doldurulması, uyumu bozulan kaide maddesinin tümden değiştirilmesi ya da yeni bir protez yapılması gerekir. Bu konudaki kararı diş hekimi verecektir.